Dolina Rybiego Potoku

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Śmiało może stanąć do konkursu o miano najpiękniejszego zakątka Tatr. Najspokojniejszego już z pewnością nie – to zbyt popularne wśród turystów miejsce. Przebiegają tutaj również ważne szlaki turystyczne.

Rzesze wędrowców ciągną przede wszystkim do Morskiego Oka. Doliną biegnie wygodna, utwardzona droga zamknięta dla zwykłego ruchu samochodowego – kto potrzebuje oszczędzać nogi, może pokonać część trasy góralskim powozem. Droga z Zakopanego nad najsłynniejsze tatrzańskie jezioro nosi imię Oswalda Balzera – profesora prawa, który miał decydujący wkład w skuteczną obronę Morskiego Oka. Spór między Galicją a Węgrami międzynarodowy sąd polubowny w austriackim Grazu rozstrzygnął na korzyść polskiej prowincji cesarstwa w 1902 roku. Z Doliny Rybiego Potoku można udać się dalej na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, do Doliny Pięciu Stawów lub tzw. Ceprostradą na Szpiglasowy Wierch i do Wrót Chałubińskiego.

Dolina powstała w wyniku działań lodowca. Jej powierzchnia to ok. 11,5 km² przy 5,5 km długości. Poza jeziorami i jeziorkami, cieszy oko klasycznym piętrowym układem górskiej roślinności – od turni w pobliżu szczytów do regla dolnego na dnie doliny. Charakterystyczne dla regla górnego świerki i limby nie zostały posadzone przez człowieka – wyrosły w sposób naturalny. Typowi przedstawiciele tutejszej fauny to np. kozica, jeleń, świstak, ryś czy niedźwiedź.

Nazwa Doliny Rybiego Potoku pochodzi od strumienia, który wypływa z Morskiego Oka. Żyją w nim m.in. pstrągi i lipienie. W początkowym odcinku potok tworzy niewielkie zbiorniki, nazywane Rybimi Stawkami – Małe Morskie Oko, Żabie Oko oraz Małe Żabie Oko. Dolina Rybiego Potoku odchodzi południową odnogą od Doliny Białki. Jej granice wyznaczają m.in. Szpiglasowy Wierch, Mięguszowieckie Szczyty, Rysy, Żabia Grań.

Mini przewodnik

Przepiękny obszar polodowcowy wielkości 11,5km², jedno z najładniejszych miejsc w całych Tatrach. Jej największym skarbem jest Morskie Oko - w strumieniu wypływającym z jeziora licznie występują m.in. lipienie oraz pstrągi. Dolinę bardzo łatwo przemierzyć dzięki utwardzonej drodze im. Oswalda Balzera. Szerokim traktem kursują także góralscy fiakrzy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja