Kościół pw. Jana Chrzciciela w Nowem Bystrem

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościół pw. Jana Chrzciciela w Nowym Bystrym to duchowy dom dla ok. 1500 wiernych od drugiej połowy XIX wieku. Jak to często zdarzało się w regionie, budowę kościoła zainicjowali sami wierni, którym dotkliwie dokuczał brak własnej świątyni.

W 1877 roku wzniesiono drewnianą wieżę zwieńczoną miedzianą kopułą z krzyżem, wysoką na ponad 25 metrów. Po dwóch latach budynek poświęcono. Wnętrze budzi podziw kunsztownym wykończeniem i pięknymi przedmiotami. 9 kolorowych witraży wykonanych przez krakowskich mistrzów przedstawia sceny biblijne i świętych. Zrobiona z drewna lipowego chrzcielnica z wieńczącą ją figurką Jana Chrzciciela z barankiem pochodzi z przełomu XIX i XX stulecia. Stacje drogi krzyżowej to nie tradycyjne obrazy, lecz płaskorzeźby.

W kościele postawiono 4 ołtarze. Główny i 2 boczne charakteryzują się bogatymi, barokowymi zdobieniami otaczającymi patrona – kolejno Jana Chrzciciela, Matkę Bożą Różańcową i Anielską oraz Jezusa Miłosiernego. Ołtarz boczny poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej jest drewniany, umieszczono również na nim portret Jana Pawła II. Dodatkowo na zewnątrz stoi ołtarz polowy zbudowany w stylu góralskich chat.

W 1947 roku w kościelnej wieży zwieszono 3 dzwony. Są to: „Święty Michał Archanioł” (126 kg),„Maria” (197 kg) z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz główny „Jan Chrzciciel” (403 kg). Ten ostatni poza wizerunkiem świętego zdobi również orzeł w koronie z podpisem „Boga i ojczyznę miłować pragnę, a Polsce wiernym zawsze być”.

W 2005 roku zakończyły się prace renowacyjne, dzięki którym kościół znów wygląda jak nowy.

Mini przewodnik

Zabytkowa, typowo góralska świątynia budowana systematycznie przez samych wiernych od 1877 roku. Dzięki niedawnej renowacji znów wygląda jak nowy - a jest co podziwiać. W kościele pięknem wyróżniają się barwne witraże ze scenami biblijnymi, droga krzyżowa w formie płaskorzeźb, drewniana chrzcielnica z figurką patrona czy bogato zdobione, barokowe ołtarze.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja