Kościół pw. Św. Marii Magdaleny

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W centralnym punkcie wsi nad Poroninem dominuje zabytkowykościół parafii pw. świętej Marii Magdaleny. Pierwsza chrześcijańskie miejsce modlitwy wzniesiono tutaj w 1806 roku. Ponad 5 tysięcy wiernych zbierało się wokół niewielkiej drewnianej kapliczki. Współczesną świątynię wzniesiono w latach '20 minionego stulecia.

Pierwsze starania o własną parafią poronińscy księża podjęli ok. 1786 r., jednak władze nie zezwalały na budowę murowanego kościoła. Wobec tego postawiono drewnianą kaplicę. W 1830 r. dzięki staraniom i wysiłkom mieszkańców na jej miejscu pojawił się prawdziwy kościół. 3 lata później był już samodzielną parafią. Świątynia spłonęła w pożarze niespełna wiek później.

Murowany kościół, którego patronką wybrano świętą Marię Magdalenę, również zbudowano przede wszystkim dzięki darowiznom i pracy miejscowych wiernych. Jak podają parafialne kroniki – najzamożniejsi użyczali przede wszystkim swoich wozów i koni do transportowania spod Tatr gigantycznych granitowych bloków. Zwiezienie jednego głazu wymagało zaprzęgnięcia kilku par koni do jednego wozu, a mimo to trwało nawet dwa dni i dwie noce.

Jednym z opiekunów parafii był ks. Michał Głowacki „Świętopełek” - piewca kultury ludowej, słowianofil, współorganizator powstania chochołowskiego w 1846 roku. Był to zbrojny zryw przeciw Austriakom, traktowany jako epizod powstania krakowskiego. Walka według planów Towarzystwa Demokratycznego miała mieć charakter ogólnonarodowy, jednak nie wszędzie dotarły wieści o wstrzymaniu powstania.

Współczesne wnętrze kościoła zdobią liczne rzeźby i wielobarwne freski przedstawiające biblijne sceny oraz podkreślające tradycyjne, silne przywiązanie mieszkańców do wiary i ojczyzny. Świadczy o tym również pomnik św. Jana Pawła II przed świątynią, przedstawiający papieża błogosławiącego górali.

Na terenie parafii działa Zgromadzenie Sióstr Świętego Michała Archanioła. Michalitki w trakcie II Wojny Światowej ukrywały Antoninę Tatarówną – działaczkę konspiracyjną poszukiwaną przez gestapo – w swojej siedzibie w Miejscu Piastowym (miejscowość oddalona ok. 140 km w linii prostej od Zakopanego). Wdzięczna Tatarówna przekazała zakonowi swój dom w Poroninie.

Mini przewodnik

Piękna, zabytkowa już świątynia parafialna, zbudowana w 3. dekadzie XX wieku na miejsce kościoła z 1830 r. zniszczonego przez pożar. Wierni mieli główny wkład we wzniesieniu przybytku, choćby przez zwożenie z wyższych partii gór granitowych głazów. Urodą wyróżniają się kościelne freski wyjątkowo liczne polichromie, witraże, rzeźby i stylowe wyposażenie.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja