Sanktuarium Maryjne Wiktorówki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Historia Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach sięga nieco dawniejszych czasów i naznaczona jest pewnym niezwykłym wydarzeniem.

Otóż wszystko zaczęło się ok. 1860 r. kiedy to czternastoletniej pasterce Marysi Murzańskiej pasącej w okolicach Rusinowej Polany owce (niektórzy twierdzą, że krowy),zginęły we mgle zwierzęta. Przerażona dziewczynka zaczęła ich szukać, wzywając na pomoc Matkę Boską. Wtem, przy jednym ze świerków ukazała się jej świetlista postać, którą Marysia określiła potem jako „Jaśniejącą Panią” i „Piękną Panią”. Postać ta pomogła dziewczynce odnaleźć zagubione zwierzęta, poleciła jej upominanie ludzi, by nie grzeszyli i by pokutowali za własne winy oraz nakazała, by Marysia zeszła z polany, ponieważ grozi jej tam „duchowe niebezpieczeństwo” (przez wielu rozumiane dziś jako przestroga przed znanymi z rozwiązłości juhasami).

Opowieść ta przetrwała do naszych czasów, dzięki relacji pasterza Wojciecha Łukaszczyka „Kulawego”, który gdy to wszystko opowiadał, miał 80 lat. To właśnie jemu pierwszemu dziewczynka miała się zwierzyć i on wzruszony tym, co usłyszał, na świerku, który wskazała, miał przybić obrazek Matki Boskiej.

Dopiero w 1921 r. na miejscu stanęła niewielka kapliczka z drewnianą rzeźbą w środku (dziś kapliczka ta wisi na zewnętrznej ścianie prezbiterium, natomiast figurka znajduje się w ołtarzu głównym świątyni). Jedenaście lat później, 2 lipca proboszcz Błażej Łaciak z Bukowiny Tatrzańskiej, której podlegał wówczas obszar Rusinowej Polany i Wiktorówek, odprawił przy niej mszę świętą i namówił górali do powiększenia kaplicy.

I stało się, że nowa, istniejąca do dzisiaj kaplica stanęła i została poświęcona w 1936 r. Już wtedy ludzie gadali o wielu wysłuchanych w tym miejscu, złożonych w modlitwie prośbach. W 1958 r. na Wiktorówki przybyli dominikanie, a w 1975 r. kardynał Karol Wojtyła wydał dekret ustanawiający duszpasterstwo, w skład którego weszły: kaplica Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach i kościół św. Józefa w Małem Cichem. I tak pozostało do dzisiaj.

Kaplica jest zbudowana na planie prostokąta jako jednonawowa, wzniesiona na granitowej podmurówce. Przekrywa ją dwuspadowy dach z sygnaturką i oknami oświetlającymi poddasze. Z trzech stron otaczają ją soboty.

W budynek świątynny wkomponowana jest turystyczna kuchnia (doprowadzona do niej woda pochodzi ze źródełka, którego woda ma ponoć uzdrawiające właściwości) połączona z pomieszczeniami mieszkalnymi przebywających tu księży. Bardzo często zaglądają tu zgłodniali i potrzebujący duchowego wsparcia pielgrzymi.

Ruch na Wiktorówkach jest spory, bo kilka razy w roku, w świątyni odbywają się uroczystości odpustowe, związane z przypadającymi kolejno świętami ku czci Matki Bożej (2 lipca, 16 lipca, 2 sierpnia, 15 sierpnia, 8 września, w pierwszą niedzielę października, 3 maja). Zwykle odbywają się one w pierwszą niedzielę po święcie.

Mnóstwo górali i tatrzańskich włóczykijów swoje kroki kieruje do kaplicy na pasterkę czy przywitanie Nowego Roku. Wielu tutaj właśnie zawiera małżeństwa i chrzci dzieci. Z tych powodów, według statystyk Tatrzańskiego Parku Narodowego, sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, przy którym przebiega niebieski szlak turystyczny z Palenicy Białczańskiej, obok Rusinowej Polany to jedno z najliczniej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Polskich Tatrach.

Mini przewodnik

Kaplica Matki Boskiej Królowej Tatr, wybudowana w 1936 roku w miejscu objawień. Otóż w 1860 r. młodziutkiej pasterce Marysi Murzańskiej miała ukazać się Maryja, która pomogła jej odszukać zagubione zwierzęta i poleciła umacniać wiarę u miejscowych. Pierwsza kapliczka powstała w 1921 - dziś znajduje się w prezbiterium drewnianego, pięknie dekorowanego kościółka.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja