Siwa Przełęcz

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nie mylić ze słowacką Siwą Przełęczą w Tatrach Wysokich. Nasza, polska Siwa leży zdecydowanie niżej (1812 m n.p.m. przy 2315 m u południowych sąsiadów),ma zupełnie inny kształt (długi, rozległy, dość płaski trawiasty grzbiet przy wąskim, ciasnym, trudnym do przejścia skalnym siodle). Nie wiążą się z nią też żadne legendy o ukrytych skarbach i kosztownościach jak u słowackiej imienniczki. Za to widoki można niebezpodstawnie uznać za ciekawsze i piękniejsze.

Siwa Przełęcz sąsiaduje z Siwymi Turniami i Kotłową Czubą (1840 m). Niegdyś masowo wypasano tu owce. Charakterystyczna dla tego obszaru jest roślina trawiasta sit skucina – jesienią jej źdźbła i pędy nabierają czerwonej barwy. Poza sitem rosną tutaj typowe dla terenów alpejskich kukliki górskie i dzwonki alpejskie.

Zbiegają się tutaj jedynie dwa szlaki – zielony i czarny – jednak dzięki niewielkim odległościom można stąd łatwo dotrzeć na główną grań Tatr, polskie i słowackie polany lub zejść do schroniska na Hali Ornak.

Mini przewodnik

Przejście obok Kotłowej Czuby i Siwych Turni, na którym schodzą się dwa szlaki. Całkiem blisko stąd tak na główną grań Tatr, jak i do Doliny Chochołowskiej czy schroniska turystycznego. Rosnący tu sit skucina jesienią przybiera niezwykły, czerwony kolor. W przeciwieństwie do słowackiej, z polską Siwą Przełęczą nie wiążą się żadne opowieści o ukrytych skarbach.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja