Kościół pw. Św. Marii Magdaleny

W centralnym punkcie wsi nad Poroninem dominuje zabytkowy kościół parafii pw. świętej Marii Magdaleny. Pierwsza chrześcijańskie miejsce modlitwy wzniesiono tutaj w 1806 roku. Ponad 5 tysięcy wiernych zbierało się wokół niewielkiej drewnianej kapliczki. Współczesną świątynię wzniesiono w latach '20 minionego stulecia.

Pierwsze starania o własną parafią poronińscy księża podjęli ok. 1786 r., jednak władze nie zezwalały na budowę murowanego kościoła. Wobec tego postawiono drewnianą kaplicę. W 1830 r. dzięki staraniom i wysiłkom mieszkańców na jej miejscu pojawił się prawdziwy kościół. 3 lata później był już samodzielną parafią. Świątynia spłonęła w pożarze niespełna wiek później.

Murowany kościół, którego patronką wybrano świętą Marię Magdalenę, również zbudowano przede wszystkim dzięki darowiznom i pracy miejscowych wiernych. Jak podają parafialne kroniki – najzamożniejsi użyczali przede wszystkim swoich wozów i koni do transportowania spod Tatr gigantycznych granitowych bloków. Zwiezienie jednego głazu wymagało zaprzęgnięcia kilku par koni do jednego wozu, a mimo to trwało nawet dwa dni i dwie noce.

Jednym z opiekunów parafii był ks. Michał Głowacki „Świętopełek” - piewca kultury ludowej, słowianofil, współorganizator powstania chochołowskiego w 1846 roku. Był to zbrojny zryw przeciw Austriakom, traktowany jako epizod powstania krakowskiego. Walka według planów Towarzystwa Demokratycznego miała mieć charakter ogólnonarodowy, jednak nie wszędzie dotarły wieści o wstrzymaniu powstania.

Współczesne wnętrze kościoła zdobią liczne rzeźby i wielobarwne freski przedstawiające biblijne sceny oraz podkreślające tradycyjne, silne przywiązanie mieszkańców do wiary i ojczyzny. Świadczy o tym również pomnik św. Jana Pawła II przed świątynią, przedstawiający papieża błogosławiącego górali.

Na terenie parafii działa Zgromadzenie Sióstr Świętego Michała Archanioła. Michalitki w trakcie II Wojny Światowej ukrywały Antoninę Tatarówną – działaczkę konspiracyjną poszukiwaną przez gestapo – w swojej siedzibie w Miejscu Piastowym (miejscowość oddalona ok. 140 km w linii prostej od Zakopanego). Wdzięczna Tatarówna przekazała zakonowi swój dom w Poroninie.

Dodaj opinię

Piękna, zabytkowa już świątynia parafialna, zbudowana w 3. dekadzie XX wieku na miejsce kościoła z 1830 r. zniszczonego przez pożar. Wierni mieli główny wkład we wzniesieniu przybytku, choćby przez zwożenie z wyższych partii gór granitowych głazów. Urodą wyróżniają się kościelne freski wyjątkowo liczne polichromie, witraże, rzeźby i stylowe wyposażenie.

Filmowaniem Kościoła pw. Św. Marii Magdaleny może zająć się firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Kościół pw. Św. Marii Magdaleny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół pw. Św. Marii Magdaleny, zobacz gdzie w Poroninie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół pw. Św. Marii Magdaleny.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół pw. Św. Marii Magdaleny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij