Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego, czyli w chałupie wybudowanej w 1830 roku mieści się stała wystawa, ilustrująca typowy dla tamtego okresu wygląd i rozplanowanie podhalańskiej góralskiej chaty. Wewnątrz zgromadzono meble, elementy ubioru, sprzęt pasterski, ceramikę, rzeźby, obrazy na szkle i wiele innych rzeczy.

Z takich przedmiotów codziennego użytku inspiracje czerpał Stanisław Witkiewicz projektując zdobienia i rozwiązania architektoniczne tworząc charakterystyczny styl zakopiański. Wnętrza chaty urządzono przy użyciu najstarszych posiadanych przez Muzeum Tatrzańskie eksponatów. Ekspozycja jak najwierniej odwzorowuje rozkład przedmiotów typowy dla góralskiego domu w XIX wieku.

W jednej z izb wystawiono prywatną kolekcję etnograficzną Marii i Bronisława Dembowskich. Miłośnicy kultury góralskiej zgromadzili ponad 400 różnych przedmiotów w latach 1886-1893, które później podarowano Muzeum Tatrzańskiemu.

Sama chałupa przez lata była w posiadaniu rodziny Gąsieniców-Sobczaków. Na własność MT przeszła w 1975 r., a obecną wystawę otwarto dla turystów stosunkowo niedawno – w 2009 roku.

Dodaj opinię

Ekspozycja w zabytkowej chacie, wybudowanej w 1830 roku. Zgromadzone przedmioty i odrestaurowane wnętrza wiernie odtwarzają wystrój i klimat góralskiego domu z epoki. Tej, która zainspirowała Stanisława Witkiewicza do stworzenia stylu zakopiańskiego. Interesującym dodatkiem jest kolekcja etnograficzna Marii i Bronisława Dembowskich, wystawiona w jednej z izb.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje, zobacz gdzie w Poroninie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje.
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje. Redakcja serwisu www.poronin.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4,5 zł
    Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje cena biletu ulgowego: 4,5 zł
  • 6 zł
    Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje cena biletu normalnego: 6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij