Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne

Stała wystawa w poronińskiej placówce oświatowej, której patronują Legiony Polskie. Szkoła mieści się przy ulicy Józefa Piłsudskiego, a uroczyste otwarcie tego mini-muzeum miało miejsce 11 listopada 2015 roku. Jednak nieco wbrew oczywistym wydawałoby się skojarzeniom, wątki niepodległościowe są tylko dodatkiem do głównych tematów ekspozycji.

Wystawa podzielona jest na 4 odrębne części:

  1. zrekonstruowana sala lekcyjna z początków XX wieku, z pełnym wyposażeniem pomocy dydaktycznych. Są też archiwalne zdjęcia i szkolne dokumenty.
  2. sala historyczna - swoiste kalendarium dziejów miejscowości, począwszy od XIII wieku. Czyli dominują daty, zdjęcia, gazety, książki etc. Są też literackie prace absolwentów szkoły i polichromia autorstwa jednego z nich, Wojciecha Łacka.
  3. kolekcja sprzętów “od pługa do koronek”, dające pojęcie o codziennych zajęciach, jakimi na przestrzeni wieków trudnili się okoliczni górale.
  4. panteon słynnych poronian - sylwetki ważnych i zasłużonych we wszelki sposób postaci. Są wśród nich m.in. żołnierze Legionów Piłsudskiego, weterani II Wojny Światowej (od partyzantów po więźniów obozów koncentracyjnych), artyści sztuk wszelakich, wybitni sportowcy i wielu, wielu innych.

Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne w Poroninie jest otwarte w każdy dzień roboczy, w godzinach 8:00-15:00. Zwiedzanie w innych terminach należy wcześniej uzgodnić telefonicznie.

Dodaj opinię

Niby mała wystawa w wiejskiej szkole, a ile ciekawych informacji, które trudno znaleźć w książkach czy profesjonalnych muzeach. Ekspozycję podzielono na 4 części, prezentujące różne aspekty historii Poronina i Podhala: zajęcia i prace ludności, ważne wydarzenia i postacie… Zebrano tu sporo dokumentów, archiwalnych zdjęć, gazet i sprzętów codziennego użytku.

Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne, zobacz gdzie w Poroninie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij